Truskawki - opis owocu, jego rodzaje, odmiany.
Składniki i wartości odżywcze, witaminy, minerały, kalorie.


   To paradoksalne rośliny, które są zarazem stare i młode. Ich tradycja sięga czasów starożytnych, pisali o nich tacy twórcy jak Owidiusz i Wirglusz ... z tym, że wychwalali nie naszą truskawkę, tylko jej prababkę poziomkę! Lecz nazwa oficjalna truskawki, która można odnaleźć w encyklopedii: to poziomka ananasowa. W XVIII wieku udało się otrzymać z amerykańskich odmian poziomki naszą obecną truskawkę, różniąca się od pierwowzoru smakiem, wielkością oraz aromatem. Truskawka podbiła Europę i natychmiast podjęto dalsze starania jej ulepszania, które są tak skutecznie, że obecnie trudno wyliczyć wszystkie truskawkowe odmiany. Jako ciekawostkę warto dodać, że w starych czasach (dla niektórych lepszych) uważano, że truskawki są dobre tylko dla mężczyzn, a kobietą przynoszą nieszczęście.
Pokrój
Bylina o wysokości 15-45 cm.
Łodyga
Krótka o małym przyroście na długość, ale mająca przyrost na grubość, tworząca rozłogizwane "wąsami", za pomocą których rozprzestrzenia się i rozmnaża wegetatywnie.
Liście
Trójlistkowe, na górnej stronie nagie i lśniące.
Kwiaty
Obupłciowe, złożone z 5 białych płatków korony lub ich krotności oraz różnej liczby działek kielicha ułożonych w dwóch okółkach i kieliszka. Zewnętrzny okółek ma mniejsze działki, wewnętrzne są dłuższe i szersze. Po przekwitnieniu przylegają do owocu. Na wypukłym dnie kwiatowym znajduje się ok. 20 słupków i 20-30 pręcików. W czasie kwitnienia kwiatostan łukowato przygięty do ziemi.
Owoce
Po zapyleniu kwiatu rozrasta się dno kwiatowe, tworząc jadalny owoc zbiorowy będącyjagodą pozorną. Na jej powierzchni zawiązują się liczne orzeszki, będące właściwymi owocami. Kolor orzeszków w zależności od odmiany, od kremowego poprzez czerwonawy do purpurowego. Niektóre kultywary mogą owocować kilka razy w roku.
Znaczenie w lecznictwie
Do jedzenia truskawek można zachęcić wszystkich. Nawet cukrzycy doskonale je znoszą, ponieważ zawierają bardzo łatwo przyswajalne cukry - glukozę i fruktozę. Jedzenia truskawek unikają tylko osoby uczulone na nie.
Truskawki działają odkwaszająco, krwiotwórczo, a także wzmacniająco. Z tych względów, reumatycy, artretycy, podagrycy, wątrobiarze, nerkowcy, chorzy na płuca, dzieci i rekonwalescenci powinni jeść truskawki w dużych ilościach.
Sok z truskawek zawiera fitoncydy, które mają właściwości bakteriobójcze. Truskawki , dzięki temu, że zawierają drobne pestki, wykazują właściwości lekko przeczyszczające.
Napar z owoców i liści truskawki ma swoje zastosowanie jako środek moczopędny, przy leczeniu szkorbutu, krwawień z macicy, podagry, kamicy moczowej i żółciowej. 


glowna